Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Gemiye Haciz Kararı..

Gemiye Haciz Kararı..

admin admin - - 2 dk okuma süresi
23 0

Beykoz’da tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nı yıkan gemi ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Yalının malikleri, gemi için haciz kararı aldırdı. Edinilen bilgiye göre şimdilik 50 milyon dolarlık ihtiyati haciz konuldu.
Tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı MalikleriHatice Jerfa Süveyda Birışık, Payidar Zerhan Gökpınar ve Yalı Organizasyon Tur. Ve San. Şirketi adına İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dün ihtiyati haciz talebi ile başvuruda bulunuldu. Malikler adına yapılan başvuruda, Malta bayraklı Vitaspirit gemisi ve işletmeci firma için ihtiyati haciz talebinde bulunuldu.

TARİHİ ESER NİTELİĞİNİ KAYBETTİ

Başvuruda, geminin çarpması nedeni ile yalının tarihi eser niteliğini kaybettiği kaydedildi. Başvuruda, davacıların uğradığı zararın tazmini için, şimdilik 50 milyon dolarlık zararın teminat altına alınması için, İstanbul Liman sahasında bulunan 9231377 IMO numaralı Malta bayraklı Vitaspirit isimli geminin ihtiyati haczine karar verilmesi istendi.

ANTİKA ESERLER DENİZE DÜŞTÜ

Başvuruda, yalının yeniden inşasını Anıtlar Kurulu iznine tabu olduğu belirtilerek “İnşa edilmesinin en az 40-50 milyon dolar maliyete yol açacağı” belirtildi. Başvuruda ayrıca, çarpma nedeni ile maliklere ait antika eserler ve özel eşyaların denize düştüğü kaydedildi.

 

200 yıllık Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, şimdilerde bu halde.

HACİZ KARARI VERİLDİ

Denizcilik İhtisas Mahkemesi sıfatı ile dosyaya bakan Ticaret Mahkemesi, yapılan başvuruyu kabul ederek, gemi için ihtiyati haciz kararı verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir