Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Dolar yeni haftaya 4.04 seviyelerinde başladı,Euro/TL 5 seviyesinin üzerinde

Dolar yeni haftaya 4.04 seviyelerinde başladı,Euro/TL 5 seviyesinin üzerinde

admin admin - - 3 dk okuma süresi
34 0

Dolar yeni haftaya 4.04 seviyelerinde başladı, ardından yükselişe geçti. Kur, 4.0755 seviyesine ulaşarak rekor tazeledi.

Mart ayında Moody’s’in not indirimi, jeopolitik gelişmeler, risk iştahında azalma, enflasyon ve cari açıkta bozulma gibi gelişmelerle tarihi zirveleri test eden kur geçen Çarşamba günü tekrar kritik 4 seviyesini tekrar aşmış, Cuma günü de 4.0618’i görerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Euro yeni haftaya yeni rekorla başladı. Son olarak 23 Mart’ta 4.9778 ile rekor kıran euro bugün de 5.00’ın üzerine çıkarak tarihi zirvesini yeniledi. Euro TSİ 17:20’de 5.0127’yi gördü.

NoorCM Yurtiçi Piyasalar Satış Müdürü Mert Yılmaz Bloomberg HT’ye geçen hafta yaptığı değerlendirmede dolar bu seviyelerde kalırsa Merkez Bankası’nın Nisan ayı toplantısında bir değişiklik yapmayacağını öngördü. Yılmaz “Seçimlerin yaklaşması nedeniyle bozulma olduğu söyleniyor. Dolayısıyla faiz artışının bu tansiyonu düşürmeye yetmeyeceğini düşünüyorum. Eğer ortada enflasyon problemi olduğunu kabul ediyoresak bunun tek başına faiz silahıyla Merkez Bankası’nın çözemeyeceğini de kabul etmemiz lazım” diye konuştu.

UZMAN GÖRÜŞLERİ

BlackRock’ın makro başstratejisti Rupert Harrison, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada, liradaki zayıflığın TCMB’den gelecek faiz artışına dek süreceğini belirtti.

Euroasia Group yardımcı CEO’su Sean West ise, TL’deki zayıflığın dönemsel değil, yapısal olduğu yönünde görüş bildirdi.

PİYASALARDA BU HAFTA

Bugün içeride “Süper Teşvik” paketi açıklanacak. Çarşamba günü içeride cari açık verisi, ABD’de enflasyon ve Fed’in toplantı tutanakları önemli olacak. Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşına ilişkin gelişmeler de piyasalar için belirleyici olacak.

Ak Yatırım enflasyon verisi sonrası dolar beklentisine dair “Bu ayın enflasyon verileri ile geride kalacak olan baz etkisinin de yardımıyla yükselen enflasyonun önderliğinde Fed faiz artırım beklentileri yukarı yönde revize edilebilir. Bu 1-2 aylık süreçte ABD doları güçlü kalabilir.” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir