2017’de 1,1 Milyar Dolar Oldu!

ABONE OL
17 Şubat 2019 03:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, 2017 yılında kara ve hava taşıtlarında kullanılan dış lastik ihracatını artırdı. Dış lastik ihracatından elde edilen gelir 1 milyar dolar sınırını aştı.

177 Ülke Türk Lastiği Kullandı
Ülkemiz kauçuk ve kauçuktan üretilen eşya ihracatını artırarak, 177 ülke pazarında kendine yer açtı. Kauçuk ve kauçuktan üretilen eşya ihracatı 2017’de 2 milyar 500 milyon doları bulurken, tutarın yarısına yakın kısmını kara taşıtlarında kullanılan dış lastikler karşıladı. Bu kapsamda kamyon, tarım araçları ve otomobil dış lastiğinden 1 milyar 100 milyon liralık ihracat geliri elde etti.

Dış Lastik İhracatında İlk Adres Almanya Oldu!

Dış lastik ihracatında başarılı bir yılı geride bırakan Türkiye’nin dış satımdaki ilk adresi Almanya olarak belirlendi. Farklı kara taşıtlarında kullanılmak üzere ülkeye ihraç edilen dış lastiklerin ülkemiz ekonomisine katkısı 207 milyon 600 dolar seviyesinde gerçekleşti.

Dış lastik ihracatının yoğun olarak yapıldığı ülkeler arasında Hollanda, ABD, İtalya, İngiltere, G. Afrika Cum. Ve Fas gibi ülkeler öne çıkanlardan oldu. Türkiye’de üretilen dış lastikler 177 farklı ülke pazarında satıldı.

Geçen yılın dış lastik ihracatı ürün bazında incelendiğinde motosiklet lastikleri toplam kazancın 2 milyon 200 bin dolarlık kısmını oluşturdu. Sivil hava taşıtı lastiği ihracatı ise 57,7 bin dolara yükseldi. Diğer uçaklarda kullanılmak üzere dış satıma konu olan dış lastik ihracatının getirisi ise 17,7 bin dolara denk geldi.

Kauçuk ve kauçuktan üretilen eşya ihracatı yurt genelinde en fazla İstanbul kentinden yapıldı. geçen sene kentin gerçekleştirdiği ihracat 1 milyar 200 milyon doları gördü. bunu Kocaeli, Bursa, Kırşehir ve Çankırı takip etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.