Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Saç Ekiminin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç Ekiminin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
15 0

Saç Ekiminin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi işleminden sonra en iyi ve sağlıklı verimi alabilmek için bazı kurallara uyulması gerektiğinin altını çizen Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek, özellikle de ilk 48 saatin önemine dikkat çekti.

“Genel olarak 3 aşamadan oluşan saç ekimi uygulaması, her ne kadar zor bir süreç olarak görünse de uyulması gereken kurallara dikkat edildiğinde oldukça başarılı sonuçları da beraberinde getiriyor.” diyen Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek, saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken noktaların hayati değere sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Saç dökülmesi ve kellik şikâyeti yaşayan kişilerin sıklıkla başvurduğu saç ekimi operasyonları hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumlu sonuçlar sağlıyor. Kişiye özgüvenini geri kazandıran saç ekim operasyonları kadar saç ekimi sonrasındaki süreç de ekstra öneme sahip. Bu noktada kişilerin ilk 48 saat işlem yapılan bölgeye kesinlikle temas edilmemesi gerektiğini söyleyen Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek, ‘’Saç ektirmek isteyen kişilerin operasyon öncesinde olduğu gibi sonrasında da birtakım kurallara dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü ilk 48 saat içerisinde saç kökleri hassas olduğu kadar kolay bir şekilde zarar görebiliyor. Bu yüzden ilk 48 saat operasyonlu bölgenin her türlü temastan korunması gerekiyor’’ diye belirtti.

‘’Operasyon Bandajı, Hekim Gözetiminde Çıkarılmalı’’

Saç ekimi operasyonu sonrası bölgenin korunması amacıyla takılan bandajın hekim gözetiminde çıkarılmasının en sağlıklı olduğunu belirten Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek; “Bandajlar operasyondan 48 saat içerisinde çıkarılır, saç köklerinde terleme yapmaması içinse tekrar bir bandaj uygulanması yapılmaz. Bu noktada bandaj sonrası ilk yıkamada çok önemlidir. Mikro cerrahi de olsa saç köklerine yapılan işlem saç derisinde belli bir hassasiyet oluşmasına neden olacağından dikkatli ve hassas bir şekilde yıkama yapılmalıdır. Uygun bir şampuanla saç köklerine zarar vermeyecek şekilde saç yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Bir iki yıkamadan sonra hassasiyet azalacağından sonraki süreçlerde normal yıkama metodu da kullanılabilir” dedi.

İlk 15 Günlük Süreye Dikkat!

Saç ekimi sonrasını takiben devam eden 15 günlük süreçte dikkat edilmesi gereken noktalara değinen İrfan İlek sözlerine şu şekilde devam etti, ‘’ Özellikle ilk 2 hafta ekim yapılan bölgede iltihaplanma ve olası darbeleri korumak için birçok aktivitenin de dikkatli uygulanması gerekir. Hamam, sauna, yüzme gibi yoğun terlemelerin yaşanacağı yerler ilk 15 günlük süreçte saç köklerine zarar vereceğinden uzak durulması gerekir. 15 günün sonunda ise saçları kazıtmamak şartıyla kişiler herhangi bir saç işlemi için kuaföre gidebilir. Kafaya darbe almaya müsait olan sporlar içinse süremizi 45 güne kadar uzatabiliyoruz. 2 haftalık süre zarfında kişiler aynı zamanda cinsel ilişkiye de ara vermeleri gerektiğini unutmamalı. Tüm bunlara ek olarak verilen ilaçlar aksatılmadan tüketilmeli ve normal olmayan bir durumla karşılaştığında mutlaka operasyon yaptırdığı yere ulaşılmalıdır” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir