Milyonlarca memur ve emekli zam oranını bekliyor

Milyonlarca memur ve emekli gözünü yeni haftaya çevirdi. Yarın haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte yılın ikinci yarısında alınacak maaş artış oranı belirlenecek. Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon verilerini 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00’da açıklayacak. Haziran ayı enflasyonuyla birlikte yılın ilk 6 aylık enflasyon farkı belirlenecek ve memur ve emeklisinin maaşlarına yansıtılacak. Cumhurbaşkanı Recep […]

 Milyonlarca memur ve emekli zam oranını bekliyor

03.07.2022 - 10:04

Güncelleme : 03.07.2022 - 10:04

Milyonlarca memur ve emekli gözünü yeni haftaya çevirdi. Yarın haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte yılın ikinci yarısında alınacak maaş artış oranı belirlenecek.

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon verilerini 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00’da açıklayacak. Haziran ayı enflasyonuyla birlikte yılın ilk 6 aylık enflasyon farkı belirlenecek ve memur ve emeklisinin maaşlarına yansıtılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kamu çalışanlarımızın ve emekçilerimizin maaşlarına yüzde 40’ın üzerinde enflasyon farkı artışı zaten yapılacak.” dedi.

6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla, toplu sözleşmeden kaynaklı bu yılın ilk yarısında yüzde 7,5 zam alan devlet memurlarının yılın ikinci yarısında alacağı enflasyon farkı da belli olacak.

Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için temmuzda yüzde 7 zam verilecek. Maaşlar hesaplara 8 Temmuz’da yatırılacak. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranı kadar zam almış olacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2021 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 25,47 gerçekleşirken, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zam ile 2022 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 30,95 iyileştirme yapıldı.

Konuyla ilgili ayrıntıları CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun aktardı:

“Gözümüz kulağımız yarınki enflasyon rakamlarında. Memur ve SSK, Bağ-Kur emeklilerine yansıyacak zam oranı belli olacak. 5 aylık sürece bakıldığında yüzde 35 oranında kesinleşen bir zam oranı var zaten. Daha sonrası için 6 aylık enflasyona bakılıyordu. Yarın açıklanacak enflasyonun bunun üzerinde olması bekleniyor.

Yüzde 40’ı aşacak bir zam beklentisi var. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine Bakanı Nebati de ifade etmişti.”

Pazartesi günü açıklanacak haziran ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin haziran ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 4,44 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin haziran ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 3 ve en yüksek yüzde 5,73 aralığında yer aldı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın