İşitme Cihazı Kullanımı

İşitme Cihazı Kullanımı Günümüzde işitme kaybına sebep olan bazı hastalıkların doğuştan  geldiği veya sonradan belirli sağlık problemlerine bağlı olarak gerçekleştiği görülmektedir. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte bazı işitme kaybının desteklenmesi kolay ve hızlıdır. İşitme kaybı yaşayan kişilerin bütçelerine ve işitme kaybı ihtiyaçlarına uygun birçok markada bulabileceği farklı ürünler vardır. Burada bilindik markalar üzerinden cihazı deneyerek […]

 İşitme Cihazı Kullanımı

05.04.2022 - 10:26

Güncelleme : 05.04.2022 - 10:26

İşitme Cihazı Kullanımı

Günümüzde işitme kaybına sebep olan bazı hastalıkların doğuştan  geldiği veya sonradan belirli sağlık problemlerine bağlı olarak gerçekleştiği görülmektedir. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte bazı işitme kaybının desteklenmesi kolay ve hızlıdır. İşitme kaybı yaşayan kişilerin bütçelerine ve işitme kaybı ihtiyaçlarına uygun birçok markada bulabileceği farklı ürünler vardır. Burada bilindik markalar üzerinden cihazı deneyerek seçim yapmak önemlidir.

Neden İşitme Cihazı Kullanımı

 İşitme cihazlarını satın almadan önce yetkili bir işitme merkezi veya hastanede işitme testinin yapılması önemlidir, işitme cihazı ihtiyaca uygun olarak tercih edilmelidir. İşitme testi ise odyolog veya odyometrist tarafından yapılır. Kulak temizliğinin uygun yapılmaması da kulak zarına zarar vererek işitme kaybına sebep olabilir. Kulakta yaşanan problemlerin tedavisi ile beraber işitme cihazı kullanımı fayda sağlar.İşitme cihazı, genel olarak kişilerin duymadıkları frekanslarıduymalarını sağlar.

İşitme Cihazında Marka Model Seçimi

 İşitme cihazları uzun süreli kullanımı olan ürünler olarak bilinmektedir. Uzun süreli olması ve sağlığa uygun olması için, marka ve model tercihin doğru yapılması gerekmektedir. Yetkisiz kurumlardan alınan işitme cihazları, duyma kapasitesinde daha da olumsuzluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Bazı markaların kablosuz işitme cihazı, cep telefonu ve diğer tüm elektronik aletlere kolaylıkla bağlanabilme konforu ile talepleri arttığından fiyat aralıkları yükselmektedir. Kablosuz işitme cihazı, uzun süreli pil veya şarj kullanımı sağlamalıdır, garanti süresine de dikkat edilmelidir.

İşitme Cihazında Teknik Servis Ağı

 İşitme cihazlarının fiyatları yüksek olunca kullanıcılar arızalarda hızlı ve uygun fiyata onarım beklemektedir. Bu aşamada işitme cihazının kalitesi ve servis ağının önemi ortaya çıkmaktadır. İşitme cihazlarının tamir ve bakım işlemleri, uzman servisler tarafından gerçekleştirilmelidir, kullanım ömrünü uzatmaktadır. Teknik servis hizmetinin kalitesi, cihazın kullanımı kadar önemli unsuların içinde yer almaktadır.

İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Teknik servis desteğinin sunulması

-İşitme testinin kontrolü/yapılması

-Satıcı firmanın hizmet anlayışı

-İşitme cihazının markası güvenilir ve ihtiyaca uygun olması

-İşitme cihazının rutin bakım ve ayarlarının yapılması, kullanımı hakkında bilgi sunması

-TSE yetkili belgesinin varlığına

-Satış sonrası firmanın sunduğu hizmet bilgisi

-Satın alırken cihazın kalite belgesinin kontrolü

İşitme cihazları, kişinin işitme kaybına göre boy olarak farklılık göstermektedir Yeni doğan bebeğin, doğuştan bir işitme rahatsızlığı var ise, hemen kullanması uygun görülmemektedir. Uzman doktorlar eşliğinde en güvenli dönemin belirlenmesi ve kullanımı hakkında bilgi verilmesi önemlidir. Bu aşamada çocuk işitme cihazı, kulakta ağrı oluşumuna neden olmayacak özel modellerdir, çocuklar için bu modeller tercih edilmelidir.

Çocuk işitme cihazı, çocuklar oyun sevdiği ve hareketli olduğu için dayanıklı olmalı, çocuğun kulağında duracak şekilde tasarlanmış olmalı ve üstüne sabitleyiciler ve kordonlar ile kaybolmamasına dikkat edilmelidir. İşitme testinin doğru yapılması ve tecrübeli bir odyolog veya odyometrist tarafından yorumlanması işitme cihazından alınacak fayda miktarını etkilemektedir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın