Turkovac acil kullanım onayı alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı açıklamada Turkovac’ın acil kullanım onayını aldığını ve seri üretimine başlandığını duyurdu. Erdoğan, konuşması sırasında Turkovac aşısının üretildiği Şanlıurfa’daki tesise canlı yayında bağlandı. Tesiste aşının geliştirilmesine öncülük eden bilim insanlarıyla birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının bir hafta ya da on gün içinde, başta şehir hastanelerinde olmak üzere […]

 Turkovac acil kullanım onayı alındı

22.12.2021 - 18:33

Güncelleme : 22.12.2021 - 18:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı açıklamada Turkovac’ın acil kullanım onayını aldığını ve seri üretimine başlandığını duyurdu.

Erdoğan, konuşması sırasında Turkovac aşısının üretildiği Şanlıurfa’daki tesise canlı yayında bağlandı. Tesiste aşının geliştirilmesine öncülük eden bilim insanlarıyla birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının bir hafta ya da on gün içinde, başta şehir hastanelerinde olmak üzere uygulanmaya başlayacağını söyledi.

Sinovac gibi inaktif bir aşı olan Turkovac, Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın (TÜSEB) işbirliğiyle geliştirildi.

İnaktif aşılar öldürülmüş virüs ihtiva ediyor ve geleneksel yöntemlerle üretiliyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın