Bot ve yat kullanma yaşı 7’ye indi görenler şoke oldu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde normalleşme sürecinin ardından cennet koylar yüzlerce motoryat ve tekne ile doldu. Küçük yaştaki çocukların süratli zodiak bot ve yat kullandıklarını görenler şok oldu. Sosyetenin tatil beldesi Türkbükü’nde ise küçük çocukların yüzlerce tekne arasında 40-50 mil hızla tekne ve bot kullanmaları SÖZCÜ kameralarına saniye saniye yansıdı. Muğla’nın Bodrum ilçesinde normalleşme sürecinin ardından cennet […]

 Bot ve yat kullanma yaşı 7’ye indi görenler şoke oldu

26.07.2021 - 19:15

Güncelleme : 26.07.2021 - 19:15

Muğla’nın Bodrum ilçesinde normalleşme sürecinin ardından cennet koylar yüzlerce motoryat ve tekne ile doldu. Küçük yaştaki çocukların süratli zodiak bot ve yat kullandıklarını görenler şok oldu. Sosyetenin tatil beldesi Türkbükü’nde ise küçük çocukların yüzlerce tekne arasında 40-50 mil hızla tekne ve bot kullanmaları SÖZCÜ kameralarına saniye saniye yansıdı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde normalleşme sürecinin ardından cennet koylara akın eden yüzlerce tekne, bot ve yat koyları doldurdu. Denizciler facianın gelmekte olduğunu belirterek ciddi uyarılarda bulundular.

ZODİAK BOTOLAR YÜZENLERİN ARASINA DALIYOR

Sosyetenin cennet tatil beldesi Gölköy, Türkbükü, Yalıkavak ve Bitez Adaboğazı koylarında tekne demirleyecek yer kalmazken lüks yatlardan indirilen zodiak botlar küçük koylarda tam gaz seyrederken yüzenlerin yanında hızlıca geçmeleri nedeniyle korku dolu anlar yaşanıyor.


 7 YAŞINDAKİ ÇOCUK BOT, 9 YAŞINDAKİ ÇOCUK YAT KULLANIYOR

Yüzlerce yatın ve teknenin demirlediği Türkbükü koyunda yatların arasından 60 kilometreye kadar hız yapabilen botları kullanan 7 yaşındaki çocuklarla yat kullanan 9 yaşındaki çocuklar SÖZCÜ kameralarına yansıdı.  Bodrum Cankurtarma ve Su Sporları Derneği yönetim kurulu üyesi ve kaptan Enver Kantarmış güçleri 30- 350 beygir arasında değişen hız teknelerinin çocuklara kullandırılmasının tehlikeli olduğunu hatırlattı. Kantarmış olası facia meydana gelmeden önlem alınmasını istedi.

TEPKİ YAĞIYOR

İnsanların yoğun olarak denize girdikleri koylarda yatların, teknelerin arasından son sürat bot kullanarak geçen çocukların yanısıra plajlarda yüzen halkın içine kadar jet skileri ile giren yetişkinler görenleri yüreklerini ağzına getiriyor, görenler bu kadarı da olmaz faciaya davetiye çıkartıyorlar diyerek isyan ediyor. Ancak ne denetimler ne kontroller bunu önleyemiyor. Çocuklara bu tekneleri kullandırtan yat kaptanları ve anne babalar, büyük tepki çekiyor. Bu durumu ‘sorumsuzluk’ olarak niteleyen yat kaptanı Demir Güngören “Bu tekneleri çocukların altına verenler tehlikenin farkında değil mi? Hem kendi çocuklarının hem de başkalarının canlarını tehlikeye atıyorlar, eğer usta kaptan olup manevra yapmasam gelip bana çarpacaktı. Koylarda aşırı yat ve tekne yoğunluğu var bu koylarda su sporları yasak olmasına rağmen birde özel yatlardan indirilen zodiak botlar jet skiler ve yatların özel su sporları malzemeleri çocuklara verilip inanılmaz bir tehlike yaratıyor ” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın