Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama

admin admin - - 4 dk okuma süresi
32 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’e yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Bosna Hersek’ten ayrılmadan önce aralarında Gazete Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli’nin de bulunduğu gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretini değerlendirdi:

“Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sayın Bakir İzetbegoviç kardeşimizle önce ikili bir görüşmemiz, sonra da heyetlerarası görüşmemiz oldu. Bosna-Sırbistan-Türkiye üçlü mekanizması ile önemli projeleri inşallah hayata geçiriyoruz, geçireceğiz. Bunların en önemlilerinden biri; Belgrad-Saraybosna Otoyolu Projesi’dir. Ben buna ‘Balkan Barış Yolu’ diyorum. Diğer önemli projemiz Bosna’dan Türkiye’ye et ithalatı projesi. Aslında bu başbakanlığım döneminde 15 bin ton olarak yürürlüğe girdi. Bugünkü görüşmelerde bunun 8 bin tonunu karşılama gibi bir durum söz konusu. Ama önü açıktır. 1 Temmuz 2018’den itibaren yıllık toplam 13 bin ton et mamulünün 5 yıl boyunca Bosna Hersek’ten ithalini kararlaştırdık. Ziraat Bankası Bosna’daki sermayesini 30 milyon Euro artıracak. Ayrıca toplamda 150 milyon Euro kredi tahsisi yapacak. Bosna’daki kardeşlerimize yeni kredi imkânları açılmış oluyor. FETÖ ile mücadelede önemli mesafe aldık. Maarif Vakfı burada okullarını açmaya başladı. Uluslararası alanda Bosna Hersek’i desteklemeye devam edeceğiz. Temmuz’da yapılacak NATO zirvesinde Bosna Hersek’in NATO’ya yönelik eylem planının etkinleştirilmesini de gündeme getireceğiz. Bosna’nın barış ve istikrarı, Balkanlar ve dolayısıyla dünya barışı için hayati öneme sahiptir.

‘SEÇİMDEN SONRA İSRAİL’LE TİCARİ İLİŞKİLERİ MASAYA YATIRACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı:

– İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi sonrası İsrail’e yaptırım, boykot, tecrit uygulanması konusunda somut adımlar atılması konusunda karara varıldı mı?

Bu hususta İslam İşbirliği Teşkilatı olarak, bunların ürünlerine yönelik bir boykot uygulanması konusunda tavsiye kararı aldık. Temenni ederim ki İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler alınan tavsiye kararı doğrultusunda boykot uygulamasına girerler; neticede oralardan artık herhangi bir ürün alınması da söz konusu olmaz. Tabii ki biz de aynı şekilde bu durumu gözden geçireceğiz. Türkiye olarak orayla olan münasebetlerimizi, özellikle ekonomik, ticari ilişkilerimizi masaya yatıracağız. Önümüzde malum seçim var, seçimin ardından bizler de bu istikamette adımlarımızı atacağız.

– Bağımsız Soruşturma Komisyonu oluşturulacak mı?

Bağımsız Soruşturma Komisyonu’nu kurma kararı verdik. Ama bu tür bir komisyonun kurulmasının da ötesinde, Kosova’da olduğu gibi, Bosna Hersek’te olduğu gibi orada Birleşmiş Milletler’in bir barış gücünün oluşturulması için de tavsiye kararı aldık. Bunun caydırıcı olacağını; İsrail’in, Birleşmiş Milletler güçlerine kurşun sıkmasının kolay olmayacağını düşünüyoruz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir