Omicron Avrupa’yı sardı

Corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan yeni varyantı Omicron, Avrupa’yı bir uçtan bir uca kapladı. Her ülkede vaka sayıları hızla artarken bazı ülkeler kapanma kararı aldı, bazıları ise “temas yasağı ve mecburi aşı şartı” getirdi. Seyahat ve turizm yasakları olan yerler de var. İNGİLTERE: Vakaların yüzde 60’ı yeni varyant Omicron kaynaklı. Sadece Cumartesi günü 10.059 […]

 Omicron Avrupa’yı sardı

20.12.2021 - 19:07

Güncelleme : 20.12.2021 - 19:07

Corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan yeni varyantı Omicron, Avrupa’yı bir uçtan bir uca kapladı. Her ülkede vaka sayıları hızla artarken bazı ülkeler kapanma kararı aldı, bazıları ise “temas yasağı ve mecburi aşı şartı” getirdi. Seyahat ve turizm yasakları olan yerler de var.

İNGİLTERE: Vakaların yüzde 60’ı yeni varyant Omicron kaynaklı. Sadece Cumartesi günü 10.059 omicron varyantlı vaka tespit edildi. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, “Önümüzdeki günlerde tsunami gibi bir omicron dalgasıyla karşı karşıya kalacağız” dedi. Ülkede kapanma kararına ve sıkı kurallara devam ediliyor.

DANİMARKA: Ülkede dünden itibaren kısıtlamalar geldi. Tiyatro, sinema, hayvanat bahçesi, eğlence mekanları ve spor yerleri kapatıldı. Restoranlar en geç 23.00’e kadar açık olacak. Katı kurallar ocak ayı ortasına kadar devam edecek. Ülkede vaka sayıları hızla tırmanıyor ve rekor kırıp günlük 12 bin vakaya ulaşıldı. Vakalardan beşte biri omicron varyantından.

FRANSA: Omicron varyantına karşı mücadeleye hız veriliyor. Üçüncü aşıyı alma süresi 4 aya indirildi. Sağlık ve itfaiye personeli için üçüncü aşı şartı getirildi. Birkaç gün önce de, 5 – 11 yaşındaki çocuklar için aşılama başladı. Elysee Sarayı’nın çevresinde, havai fişekli yeni yıl kutlamaları yasaklandı.

İSVİÇRE: İsviçre, Avusturya’nın tersine corona virüsü salgını kurallarını yumuşattı. Seyahat için, iki aşı yaptıranlar için ekstra getirilen PCR testi yumuşatıldı. İki aşı yaptıran kişi, hızlı antijen testi sonucuyla da seyahat edebilecek. Aksi halde karantina şart. Hızlı test sadece 24 saat geçerli olacak. İki aşı ve bir testi olanların 4-7 gün karantinada kalması gerekmeyecek. Vaka sayıları yüz binde 777 ama yine de gevşeme olması eleştiriliyor.

ALMANYA: Noel’den önce bir kapanma öngörülmüyor. Ancak, aşı olmayanlar artık restoranlara, kapalı mekanlara alınmıyor. Hızlı testlerin geçerlilik süreleri 24 saate indirildi. 2G kuralı denilen “aşılı ya da coronadan iyileşmiş olma” şartını yerine getirmeyenler restoran, bar, sinema, tiyatro veya kamuya açık yerlere giremiyor. Sağlık çalışanlarına aşı şartı getirildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın