Otomotiv devlerinin elektrikli araç takvimleri

İklim krizinin her geçen gün daha da kötüleştiği dünyamızda yeni önlem paketleri açıklanmaya devam ediyor. Yaydıkları sera gazları nedeniyle atmosferdeki karbondioksit miktarını en çok artıranların başında gelen otomobillerin küresel ısınma ile mücadele kapsamında elektrikli modellere geçiş planları, otomotiv dünyasının gelecek planlarını oluşturuyor. Son olarak Hollanda merkezli otomotiv şirketi Stellantis, 2026 yılı itibarıyla Avrupa’da piyasaya süreceği […]

 Otomotiv devlerinin elektrikli araç takvimleri

05.03.2022 - 12:25

Güncelleme : 05.03.2022 - 12:25

İklim krizinin her geçen gün daha da kötüleştiği dünyamızda yeni önlem paketleri açıklanmaya devam ediyor. Yaydıkları sera gazları nedeniyle atmosferdeki karbondioksit miktarını en çok artıranların başında gelen otomobillerin küresel ısınma ile mücadele kapsamında elektrikli modellere geçiş planları, otomotiv dünyasının gelecek planlarını oluşturuyor. Son olarak Hollanda merkezli otomotiv şirketi Stellantis, 2026 yılı itibarıyla Avrupa’da piyasaya süreceği yeni otomobillerin tamamen elektrikli olacağını duyurdu.

Stellantis, 2026’dan itibaren piyasaya sürdüğü tüm yeni arabaların tamamen elektrikli olacağını duyurdu.

Stellantis, Avrupa’daki satışlarının yüzde 100’ünün 2030 yılının sonuna kadar elektrikli olmasını, Amerika’daki satışlarının yüzde 50’sinin aynı zaman diliminde yalnızca elektrikli olmasını planlıyor.

Çok uluslu bir otomotiv şirketi olan Stellantis çatısı altında, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram ve Vauxhall markaları bulunuyor.

Alman otomobil üreticisi Audi, sıfır karbon emisyonu hedefinin parçası olarak 2026 yılından sonra yeni, dizel ve benzinli otomobil üretimini durduracağını açıkladı.

Audi CEO’su Markus Duesmann, 2026 yılı itibarıyla Audi’nin yalnızca tamamen elektrikli otomobil modellerini piyasaya süreceği belirtti.

Audi of America Başkanı Daniel Weissland ise, 2026 yılının ardından herhangi bir içten yanmalı otomobil lansmanı yapmayacaklarını söyledi.

Weissland, şirketin 2033 yılından itibaren ise tamamen elektrikli olacağını aktardı.

Mercedes-Benz ve Geely ortaklığıyla üretilen Smart, Avrupa ve ABD pazarında tamamen elektrik gücüne geçiş yapan otomobil şirketlerinden biri durumunda bulunuyor.

Elektrikli otomobil süreci ile ilgili konuşan Smart’ın küresel satışlardan sorumlu başkan yardımcısı Daniel Lescow, “Bazıları için sürpriz olabilir ancak Smart, pazara tamamen elektrikli bir geniş ve kompakt SUV ile girecek. Bu, Mercedes-Benz ve Geely arasındaki ortak girişimin 2022’de Çin’de inşa edilecek ilk aracı olacak” dedi.

İngiliz otomotiv şirketi Land Rover, 2024’te gelen ilk tamamen elektrikli modelle birlikte, önümüzdeki beş yıl içinde altı tamamen elektrikli modeli piyasaya süreceğini söyledi.

Aston Martin başkanı Lance Stroll, şirketin 2030 yılına kadar içten yanmalı fosil yakıtlı motorlar üretmeye devam edeceğini söyledi.

Lüks otomotiv şirketi, ilk tamamen elektrikli otomobilini ise 2025 yılında üreteceğini açıkladı.

ABD merkezli otomotiv şirketi Ford, 2026’nın ortalarına kadar binek otomobil yelpazesinin yüzde 100’ü sıfır emisyonlu, tamamen elektrikli veya plug-in hibrit olacağını duyurdu.

Şirket, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli modellere geçeceğini belirtti.

Japon otomobil üreticisi Mazda, 2030 yılına kadar ürünlerinin tamamını elektrikli yapmayacağını duyurdu.

Şirket, farklı teknolojileri birleştiren çoklu çözüm yaklaşımının karbon emisyonlarını azaltmanın en iyi yolu olduğuna inandığını açıkladı.

İsveçli otomobil şirketi Volvo, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olmayı planladığını ve hibritler de dahil olmak üzere içten yanmalı motora sahip tüm arabaları aşamalı olarak kaldırmayı planladığını söyledi.

Alman otomotiv şirketi BMW, 2030 yılına kadar küresel teslimatların en az yüzde 50’sini tamamen elektrikli modellerin oluşturmasını beklediğini söyledi.

Şirket, mevcut pazar segmentlerinin yaklaşık yüzde 90’ında sunulan en az bir tamamen elektrikli modelle birlikte, 2023’ten itibaren yollarda 13 tamamen elektrikli modele sahip olacağını aktardı.

Bugüne kadar ‘tamamen elektrikli’ satışa geçeceği tarihi açıklayan şirketler arasında en geç tarihi veren Japon otomotiv devi Honda oldu.

Honda, 2040 yılı itibarıyla fosil yakıtlı araç satışı yapmayacağını açıklayarak sadece elektrikli model satacağını söyledi.

Renault çatısı altında üretim gerçekleştiren Japonya merkezli otomotiv şirketi Nissan, önemli pazarlardaki tüm yeni araçlarının 2030’ların başında tamamen elektrikli olacağını açıkladı.

Nissan CEO’su Makoto Uchida, “Karbonsuz bir toplum yaratmaya ve iklim değişikliğine karşı küresel çabayı hızlandırmaya kararlıyız” dedi.

ABD’li otomobil üreticisi General Motors (GM), tamamen elektrikli bir gelecek için ortak bir vizyon geliştirmek amacıyla Çevre Savunma Fonu ile çalıştığına işaret edilen açıklamada, şirketin 2035 itibarıyla yalnızca elektrikli araç üretmeyi hedeflediği kaydedildi.

Mercedes’in Alman üreticisi Daimler, 2022 ile 2030 yılları arasında elektrikli otomobil teknolojisine 40 milyar euro yatırım yapılacağını belirterek, 2030 yılında tamamen elektrikli otomobil üretimine geçmeyi planladığını belirtti.

Stellantis bünyesinde üretim gerçekleştiren Alman otomobil şirketi Opel, 2028 yılına kadar Avrupa’daki otomobillerinde içten yanmalı motor kullanmayı bırakacağını ve tamamen elektrikli araç üretimine geçmeyi hedeflediğini belirtti.

Yeni premium marka Polestar, geliştirdiği Polestar 2 elektrikli otomobilinin etkisi sayesinde hızla büyüyor.

Marka, halihazırda sadece elektrikli otomobil üretimi gerçekleştiriyor.

DS Automobiles, 2024’ten itibaren yalnızca elektrikli otomobil satacağını duyurdu.

Fransız markanın elektrikli menzili şu anda DS 3 Crossback E-Tense crossover ile sınırlı ancak 645 kilometre menzile sahip yeni bir EV yolda olduğu açıklandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın