Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Adalet Bakanlığı, Çocukların Üstün Yararını Gözeterek Yeni Uygulama Hayata Geçirdi

Adalet Bakanlığı, Çocukların Üstün Yararını Gözeterek Yeni Uygulama Hayata Geçirdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
29 0

İcra Dairelerine Başvurma Zorunluluğu Ortadan Kalktı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Adalet Bakanlığı’nın çocukların üstün yararını gözeterek hayata geçirdiği yeni uygulama ile velayet hakkı kendisine verilmeyen ancak belirlenen takvime göre çocuğunu görme hakkı tanınan ebeveynler artık icra dairelerine başvurmak zorunda kalmıyor.

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri Devreye Girdi

Bu ebeveynler adliyelerde kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine ücretsiz olarak başvurarak, belirlenen çocuk görüşme merkezlerinde çocuklarıyla görüşebiliyor. Adli süreçte çocuk haklarının gözetilmesi ve çocuklara yönelik koruyucu, destekleyici tedbirlerin alınması amacıyla hazırlanan çocuk görüşme merkezleri, çocukların ihtiyaçlarına da yanıt veriyor.

Uygulama Tüm Ülke Genelinde Yaygınlaştırıldı

İlk olarak 4 Nisan 2022’de başlayan çocuk teslimi uygulaması, bu yıl itibarıyla tüm ülke genelinde hayata geçirildi. Halihazırda toplam 806 çocuk görüşme merkezinde, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair iş ve işlemler yerine getiriliyor.

Adalet Bakanı Tunç: Çirkin Görüntülere Son Verdik

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 90 yıllık geçmişe sahip, icra yoluyla çocuk teslimine son veren uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırıldığını vurgulayarak, “Çocukların kolluk güçleriyle anne veya babadan koparıldığı çirkin görüntülere son verdik. Bakanlığımız, toplumsal bir acıya son veren bu uygulama ile ilgili özel rehber hazırlayarak, uygulayıcı tüm taraflara ulaştırdı” dedi.

İlgili Yazılar