Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Ateşkes Kararıyla İlgili Dışişleri Bakanlığından Açıklama

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Ateşkes Kararıyla İlgili Dışişleri Bakanlığından Açıklama

haber haber - - 1 dk okuma süresi
30 0

Dışişleri Bakanlığı Açıklaması Detaylandırdı

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Gazze’deki ateşkes kararını memnuniyetle karşıladı. Kararın Gazze’deki katliamın durması adına önemli bir adım olduğu vurgulandı. Hamas’ın ateşkes planına olumlu yaklaşımı da açıklamada özellikle vurgulandı.

Kararın İçeriği ve İsrail’in Taahhütleri

Açıklamada, İsrail’in kalıcı ateşkese riayet etme taahhüdü ve kararın tüm unsurlarını eksiksiz uygulamasının şart olduğu belirtildi. Türkiye, savaşın kalıcı şekilde sona ermesi, Gazze’nin tamamından çekilme, rehinelerin serbest bırakılması, insani yardımların kesintisiz ulaştırılması ve Gazze’nin yeniden imarı için adımlar atmaya devam edeceği ifade edildi.

ABD’nin Ateşkes Tasarısı BMGK’de Kabul Edildi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin önerdiği Gazze’de ateşkesi öngören 3 aşamalı teklif, Rusya’nın çekimser oyu ile kabul edildi. Kararda, ilk aşamada hemen ateşkes, esirlerin serbest bırakılması, insani yardımın arttırılması ve Gazze’nin yeniden imarı gibi adımlar yer alıyor. İsrail’in teklifi kabul ettiği ve Hamas’a da uygulama çağrısı yapıldığı belirtildi.

İlgili Yazılar