Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fidan ve Blinken, Hamas-İsrail ateşkes teklifini görüştü

Fidan ve Blinken, Hamas-İsrail ateşkes teklifini görüştü

haber haber - - 2 dk okuma süresi
28 0

ABD Başkanı Biden’dan yeni ateşkes önerisi

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, Türkiye İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasında gerçekleşen görüşmede, Hamas ve İsrail arasındaki müzakerelerde gündeme getirilen son teklif ele alındı.

3 aşamalı yeni ateşkes önerisi

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in sunduğu 3 aşamalı yeni ateşkes önerisini açıkladı. İlk aşamada 6 haftalık bir süreç öngören ateşkes teklifinde, İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve taraflar arasında rehinelerin serbest bırakılması öngörülüyor.

Biden, “Yeni taslak 3 aşamadan oluşuyor ve ilk aşama 6 haftalık; İsrail güçlerinin Gazze’deki yerleşim yerlerinden tam olarak geri çekilmesini içeriyor.” açıklamasında bulundu.

İkinci aşama: Çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması

Biden’a göre, bu ilk aşamadan sonra İsrail ve Hamas, ikinci aşamaya geçerek çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecini başlatacak. Bu aşamada, rehinelerin tamamının serbest bırakılması, İsrail’in Gazze’den çekilmesi ve geçici ateşkesin kalıcı bir çözüme dönüşmesi hedefleniyor.

Biden sözlerini, “Bu 6 haftalık ilk aşamada İsrail ile Hamas, ikinci aşamaya yani çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine geçişle ilgili müzakereleri yürütecek.” şeklinde tamamladı.

İlgili Yazılar