Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Macron Rakip Partileri Değerlendirdi: “Ülkeyi İç Savaşa Götürebilirler”

Macron Rakip Partileri Değerlendirdi: “Ülkeyi İç Savaşa Götürebilirler”

haber haber - - 2 dk okuma süresi
29 0

Macron, Marine Le Pen ve Boyun Eğmeyen Fransa’yı Eleştirdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir podcast yayınında rakip partilerin seçim vaatlerini değerlendirdi. Macron, aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in partisi Ulusal Birlik (RN) ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisinin siyasi programlarının ülkeyi iç savaşa götürebileceğini belirtti. Macron, aşırı sağın güvensizliğe karşı sunduğu çözümün toplumu böldüğünü vurgulayarak, ülkeyi iç savaşa sürüklediğini ifade etti. LFI’nin ise Fransa için bir çeşit cemaatçilik teklif ettiğini belirtti.

Macron, Çözümün Ötekisini Reddetmek Olmadığını Vurguladı

Macron, aşırı siyasi grupların sunduğu hızlı çözümlere kapılabileceğimizi ancak gerçek çözümün ötekisini reddetmek olmadığını belirtti. Rakipleri olan RN ve LFI’nin vatandaşların sorunlarına cevap verdiklerini kabul ederken, bu partilerin ülkedeki çatışmayı artırarak sundukları çözümü yanlış bulduğunu dile getirdi.

Macron’dan Gazze İçin Kısıtlamaların Kaldırılması Çağrısı

Öte yandan, Macron, Ürdün Kralı Abdullah’ı Paris’te Elysee Sarayı’nda kabul etti. İki lider, Gazze halkına insani yardımın ulaşmasını engelleyen bölgedeki geçiş noktalarındaki tüm kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundu. Macron ve Kral Abdullah, bölgede kalıcı ateşkesin sağlanması gerektiğini belirterek, tüm esirlerin serbest bırakılması yönündeki beklentilerini dile getirdi. ABD’nin bölgeye yönelik barış planını yürürlüğe koymak gerektiğini ifade eden iki lider, işgal altındaki Batı Şeria’daki durumdan endişe duyduklarını söyledi.

Macron ve Kral Abdullah İki Devletli Çözüm İçin Çalışacak

Macron ve Kral Abdullah, bölgede iki devletli çözüm için birlikte çalışma konusunda mutabık kaldı. İki lider, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin Fransa ayağında RN’nin yüzde 31,37’lik oyla ilk sırayı almasının ardından Parlamentoyu feshederek 30 Haziran – 7 Temmuz’da erken seçim kararını duyuran Macron’u destekledi.

İlgili Yazılar