Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye’ye Afrin uyarısı

Türkiye’ye Afrin uyarısı

admin admin - - 2 dk okuma süresi
43 0

Avrupa Parlamentosu’nun “Türkiye’de İnsan Haklarının Mevcut Durumu” başlıklı karar tasarısı oy çoğunluğuyla kabul edildi. Tasarıda Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği operasyonun “insani sonuçları konusunda ciddi kaygılar duyulduğu” belirtildi ve Türkiye, “orantısız eylemlerin devamına karşı” uyarıldı.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) “Türkiye’de İnsan Haklarının Mevcut Durumu” başlıklı karar tasarısı görüşüldü.

Tasarı oy çokluğuyla kabul edildi.

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre tasarıda 15 Temmuz darbe girişimi kınanırken, bunun ardından hükümet tarafından başlatılan sürecin “meşru ve barışçıl muhalefeti daha da bastırmak ve orantısız ve yasal olmayan eylem ve önlemlerle medya ve sivil toplumun barışçıl biçimde ifade özgürlüğü hakkını kullanmasını engellemek” amacıyla kullanıldığı mesajı verildi.

Türkiye’de temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığındaki durum için “çok kaygı verici” ifadelerinin kullanıldığı kararda, yaşanan “keyfi tutuklamalar” kınandı.

Kararda ayrıca, masumiyet karinesi konusunda AİHM içtihadına uyulması ve OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun “bağımsız” çalışmasının sağlanması da talep edildi.

Kararda “Terörle mücadele yasalarının”, ifade özgürlüğü haklarını kullanan vatandaşlar ve medyayı “cezalandırmak için kullanılmaması” istendi.

Afrin uyarısı
AP kararında Afrin operasyonuna karşı çıkan gazeteci, aktivist, doktor ve sıradan vatandaşların tutuklanması kınandı.

AP’de düzenlenen oturumda Sosyal Demokratlar ve Hristiyan Demokratlar tarafından Afrin operasyonu hakkında verilen değişiklik önergesi de oy çokluğuyla kabul gördü.

Önergede, Avrupa Parlamentosu’nun “Suriye’de Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu bu bölgedeki askeri müdahalenin insani sonuçları konusunda ciddi kaygı duyduğu” ve “orantısız eylemlerin devamına karşı uyardığı” belirtildi.

‘Ankara ve PKK müzakere masasına dönmeli’
Kararda, PKK’ya silah bırakma çağrısı yapılmakla birlikte, “Kürt sorununa adilane çözüm için” Ankara ve PKK’nın “müzakere masasına dönmeleri” de istendi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir