Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hollanda’da Çevreci Grubun Trafiği Kapattığı Gösteri

Hollanda’da Çevreci Grubun Trafiği Kapattığı Gösteri

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Hollanda’da Çevreci Grup Trafiği Aksattı

Hollanda’da “Extinction Rebellion (Yok Oluş İsyanı)” adlı çevreci grubun organizasyonuyla toplanan yüzlerce kişi, şehrin girişi olan A12’nin son kısmını ve geçici parlamento binasının önündeki kavşağı kapatarak bağlantı güzergahlarında trafiğin aksamasına neden oldu.

Göstericiler Fosil Yakıt Kullanımının Sonlandırılmasını İstedi

Petrol, kömür ve gaz kullanımının sonlandırılmasını isteyen göstericiler, yeni hükümetin fosil yakıt politikasını eleştirdi. Ellerinde “Fosil yakıt sübvansiyonlarını durdur”, “Bizi öldürmeyi durdurun” ve “Aşırı sağcı diktatör yönetiminde yalan üstüne yalan” yazılı pankartlar ve dövizler taşıyan göstericiler, uzun süre yolda oturma eylemi yaptı.

Greta Thunberg da Gözaltına Alındı

Gösteriye katılan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg da gözaltına alındı. Yeni hükümetin iklim ve ekolojik krize karşı yetersiz kaldığını savunan göstericiler, fosil sübvansiyonları nedeniyle Hollanda’nın çevresel krizlerde sorumluluk taşıdığını dile getirdi.

Polis Göstericilere Müdahale Etti

Eylemin yapıldığı yerin “gösteriye yasaklı bölge ilan edildiği” uyarısında bulunan polis, protestonun başlamasından 2 saat sonra aktivistlere müdahale etti. Göstericilere tazyikli su sıkan polis, uyarılara rağmen yolu terk etmeyenleri gözaltına aldı ve halk otobüsleri ile bölgeden uzaklaştırdı. Extinction Rebellion grubunun açıklamasına göre, gösteriye katılan tüm eylemciler gözaltına alındı.

Lahey kentinin girişindeki A12 yolunun son kısmını bir çok kez kapatan Extinction Rebellion grubunun daha önceki gösterilerinde de yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

İlgili Yazılar