Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. UNRWA Genel Komiseri: Gazze’deki Durum Trajik Bir Döngü

UNRWA Genel Komiseri: Gazze’deki Durum Trajik Bir Döngü

haber haber - - 2 dk okuma süresi
23 0

Lazzarini: İsrail’in Tahliye Uyarısı Çeyrek Milyon Kişiyi Etkiliyor

UNRWA Genel Komiseri Lazzarini, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze’deki durumu “trajik bir döngü” olarak nitelendirdi. İsrail ordusunun 1 Temmuz’da Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinden ve Refah’tan binlerce Filistinliyi zorla çıkarmak için “tahliye” uyarısı yaptığını hatırlatan Lazzarini, çoğunun zaten yerinden edilmiş olan çeyrek milyon insanı etkileyen büyük tahliye emirlerine dikkat çekti.

Lazzarini: Filistinlilerin Gidecek Yeri Yok

Lazzarini, İsrail’in saldırıları nedeniyle yerinden edilen Filistinlilerin gidecek yerinin olmadığını vurgulayarak, “Çoğunlukla bombalanmış binaların yıkıntıları üzerine derme çatma yapılar kurarak umutsuzca olmayan güvenliği arıyorlar.” ifadelerine yer verdi.

Lazzarini: Patlamamış Mühimmat Tehlikesi

UNRWA Genel Komiseri Lazzarini, bölgede patlamamış mühimmat riskinin yayıldığına dikkat çekerek, geçen hafta Han Yunus’ta bir kız çocuğunun hayatını kaybettiğini belirtti. Patlamamış mühimmatın çocuklar için büyük bir tehlike oluşturduğunu vurgulayan Lazzarini, acil ateşkes çağrısını yineledi.

İsrail’in “Tahliye” Uyarısı ve Filistinlilerin Durumu

İsrail ordusu, Han Yunus’un doğu bölgelerinde yaşayan Filistinlilere ses kaydı göndererek, bölgenin “tehlikeli çatışma bölgesi” olduğunu iddia edip tahliye çağrısında bulunmuştu. Bu uyarı sonrasında birçok Filistinli, göç etmek zorunda kalarak umutsuz bir şekilde yeni yerleşim yerleri aramak durumunda kalmıştı.

İlgili Yazılar