Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İngiltere’de İşçi Partisi Zaferi: Yeni Lider Sir Keir Starmer

İngiltere’de İşçi Partisi Zaferi: Yeni Lider Sir Keir Starmer

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Keir Starmer Kimdir?

Keir Starmer, aslen bir Londralıdır. Babası işçi, annesi hemşiredir ve ikisi de İşçi Partili olarak bilinir. 1962 yılında doğan Starmer, ailesi tarafından İşçi Partisi’nin kurucu liderlerinden Keir Hardie’den esinlenerek adlandırılmıştır. Leeds Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Starmer, daha sonra Oxford Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. İnsan hakları alanında avukatlık yapmış ve 2008-2013 yılları arasında Kraliyet Kamu Savcılığı Direktörlüğü görevini üstlenmiştir.

İşçi Partisi Zaferi

İngiltere’de yeniden yapılanan İşçi Partisi, 14 yıl aradan sonra parlamentoda çoğunluğu sağlayarak büyük bir zafer elde etmiştir. Eski Muhafazakar Parti bakanı Robert Buckland, seçim sonuçlarını “seçim kıyameti” olarak nitelendirmiştir. İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer, partisinin değişim vaat ederek, “Artık bunu gerçekleştirme zamanımız geldi” demiştir. Yeni hükümetin kurulması için Sir Keir Starmer’ın hızla göreve başlaması beklenmektedir.

İngiltere Seçim Sonuçları

İngiltere Avam Kamarası’nda 650 milletvekili bulunmaktadır. BBC’nin son tahminlerine göre, İşçi Partisi 410, Muhafazakarlar 144 ve Liberal Demokratlar 58 sandalye kazanmıştır. İşçi Partisi’nin 170 sandalyelik çoğunluğa ulaşması beklenmektedir. Bu zafer, Tony Blair yönetimindeki partinin 1997 seçimlerinde elde ettiği 179 sandalyelik çoğunluğa yaklaşsa da, onu geçemeyecektir.

Yeni Başbakan Sir Keir Starmer

İngiltere’de siyasi süreç hızla ilerlemekte olup, seçim sonuçlarına göre yeni Başbakanın belirlenmesi beklenmektedir. Rishi Sunak’ın istifasının ardından Sir Keir Starmer’ın hükümeti kurması ve başbakanlık görevine başlaması için kısa bir süreç işleyecektir. Yeni lider, Buckingham Sarayı’nda gerçekleşen toplantıda resmi olarak hükümeti kurmak üzere Kraliçe tarafından davet edilecektir.

İlgili Yazılar