Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrailliler, Gazze’deki İsrailli Esirlerin Serbest Bırakılması İçin Sokaklara Döküldü

İsrailliler, Gazze’deki İsrailli Esirlerin Serbest Bırakılması İçin Sokaklara Döküldü

haber haber - - 2 dk okuma süresi
27 0

İsrailli Esirlerin Geri Getirilmesi ve Hükümetin İstifası Talepleri

İsrailliler, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi ve Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle ülke genelinde meydanlara indi. Esirlerin getirilmesi için anlaşma imzalanması çağrısı yapıldı. Netanyahu hükümetine karşı her hafta cumartesi günü düzenlenen protestolar devam ediyor.

Ülke Genelinde Yapılan Gösteriler

On binlerce İsrailli, Tel Aviv başta olmak üzere, Batı Kudüs, Hayfa ve Natanya kentleri gibi ülkenin çeşitli noktalarında düzenledikleri gösterilerde esir takası anlaşması yapılması, Netanyahu hükümetinin istifa etmesi ve erken seçimlere gidilmesi taleplerini yineledi. Gösterilere İsrail bayrakları ve siyasi sloganlar eşlik etti.

İsrail Basını ve Gösterilerin Boyutu

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Tel Aviv’deki gösteri 7 Ekim’den bu yana düzenlenen en büyük protesto olarak kayda geçti. On binlerce İsrailli, esirlerin serbest bırakılması için takas anlaşmasının derhal yapılmasını talep etti.

Ana Muhalefet Liderinden Erken Seçim Çağrısı

İsrail ana muhalefet lideri Yair Lapid de gösteride hükümete istifa çağrısında bulunarak erken seçimler talep etti. Lapid, Netanyahu hükümetini eleştirerek halkı oyaladığını ve ayrımcı yasalar çıkardığını belirtti.

Çatışmaların ve Esir Takasının Arka Planı

Hamas’ın İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim 2023’te gerçekleştirdiği saldırılar sonrasında İsrail ordusu Gazze’ye karşı operasyonlar düzenledi. 7 Ekim’den bu yana çıkan çatışmalarda binlerce insan hayatını kaybederken, insani aralıkta karşılıklı esir takası gerçekleşti ancak binlerce Filistinli halen alıkonulmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar