Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler: Zorla Yerinden Edilenlerin Sayısı 120 Milyona Ulaştı

Birleşmiş Milletler: Zorla Yerinden Edilenlerin Sayısı 120 Milyona Ulaştı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
34 0

BMMYK Raporuna Göre Küresel Durum

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), zorla yerinden edilenlerin sayısının 120 milyona ulaştığını duyurdu. BMMYK tarafından yayınlanan “Zorla Yerinden Edilmede Küresel Eğilim 2024” raporunda, son 12 yılda zorla yerinden edilme vakalarında üst üste artış yaşandığı ve geçen yılın rakamlarının tarihi seviyelere ulaştığı belirtildi.

Öne Çıkan Noktalar

Rapor, Sudan, Gazze ve Myanmar gibi ülkelerde devam eden çatışmaların yeni yerinden edilme vakalarını tetiklediğini ve bu durumun acil çözüm gerektirdiğini vurguladı. Zorla yerinden edilenlerin sayısının dünyanın en yoğun 12’nci nüfus yoğunluğuna sahip Japonya ile eşdeğer olduğu belirtildi.

Bölgesel Durumlar

Sudan’daki çatışmaların yerinden edilme rakamlarındaki artışta büyük rol oynadığı ve ülke içinde 7,1 milyondan fazla kişinin yerinden edildiği, 1,9 milyon Sudanlının da komşu ülkelere geçtiği raporda yer aldı. Gazze’de yaşanan yıkıcı şiddet nedeniyle 1,7 milyon insanın yerinden edildiği tahmin edilirken, Suriye’nin hala dünyanın en büyük yerinden edilme kriziyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Yakın Gelecek ve İklim Krizi Etkisi

2023’te dünya genelinde 5 milyondan fazla ülke içinde yerinden edilmiş kişinin ve bir milyondan fazla mültecinin menşe ülkelerine geri döndüğü vurgulandı. Ayrıca raporda, iklim krizinin zorla yerinden edilen insanları giderek artan ve orantısız bir şekilde etkilediği konusunda yeni analizlere yer verildi.

İlgili Yazılar