Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Glasgow Üniversitesi Araştırmacılarından Kanser Teşhisinde Yapay Zeka Çalışması

Glasgow Üniversitesi Araştırmacılarından Kanser Teşhisinde Yapay Zeka Çalışması

haber haber - - 2 dk okuma süresi
37 0

Glasgow Üniversitesi Araştırmacılarından Yapay Zeka Destekli Kanser Teşhisi Çalışması

Glasgow Üniversitesi’nde görevli yapay zeka uzmanları ve kanser alanında çalışan bilim insanlarından oluşan bir ekip, kanser hastalıklarının teşhis sürecini kolaylaştırmak amacıyla önemli bir çalışma gerçekleştirdi.

HPL Programı ile Kanser Teşhisi Hızlanıyor

Araştırmacılar, geliştirdikleri “Histomorfolojik Fenotip Öğrenme” (HPL) adındaki program sayesinde patologların kanser teşhisini daha hızlı ve kolay bir şekilde koymalarının mümkün olabileceğini belirtti.

Binlerce Görüntü ile Yüzde 99 Doğruluk Oranı

Çalışma kapsamında, ABD Kanser Enstitüsü’nün Kanser Genom Atlası veri tabanındaki 452 hastaya ait akciğer doku örneklerinin binlerce yüksek çözünürlüklü görüntüsü incelendi. Araştırmacılar, kendi kendini eğiten bir algoritma kullanarak görüntülerdeki örüntüleri tespit etti. Bu algoritma sayesinde doku örneklerindeki hücrelerin görsel özellikleri yüzde 99 doğruluk oranıyla ayrım yapabilecek düzeye geldi.

Yapay Zeka Sistemiyle Yüzde 72 Oranında Kanser Teşhisi Doğruluğu

Araştırmacılar, HPL programı sayesinde doktorların kanserin tekrarlama olasılığını ve zamanlamasını yüzde 72 oranında doğru tahmin edebildiğini belirledi. Diğer yandan, yapay zeka sisteminin göğüs ve prostat gibi 10 farklı kanser türünde tutarlı sonuçlar verdiği de gözlemlendi.

Araştırma sonuçları, “Nature Communications” dergisinde yayımlandı.

İlgili Yazılar