Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail Parlamentosunda Haredi Yahudiler için Askerlik Muafiyeti Yasa Tasarısı Kabul Edildi

İsrail Parlamentosunda Haredi Yahudiler için Askerlik Muafiyeti Yasa Tasarısı Kabul Edildi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
33 0

Yasa Tasarısı Oy Çokluğuyla Onaylandı

İsrail parlamentosunda, Ultra Ortodoks Yahudilerin (Harediler) zorunlu askerlikten muaf tutulmasına ilişkin yasa tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi. Savunma Bakanı Yoav Galant’ın muhalefetine rağmen parlamentodaki 120 milletvekilinden 63’ünün oyuyla onaylandığı belirtildi.

Tartışmalar Devam Edecek

Yasa tasarısının yürürlüğe girebilmesi için ikinci ve üçüncü okumada onaylanması gerekecek. Meclis Dışişleri ve Güvenlik Komitesi’nde konunun tartışılması bekleniyor.

Haredi Yahudilerin Durumu

İsrail’deki Haredi Yahudiler, genellikle dini gerekçelerle askerlik hizmetini reddediyor ve ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor. Haredi Yahudilerin çoğunluğu Batı Kudüs’teki Meaşerim Mahallesi’nde ve Tel Aviv yakınlarındaki Bney Brak kentinde yaşamaktadır.

Askerlik Muafiyeti ve Siyasi Durum

Haredi Yahudiler, Tevrat Kursları’nda eğitim almaları halinde 26 yaşına kadar askerlik hizmetinden muaf tutuluyor. İsrail’deki koalisyon ortağı Haredi partiler, Tevrat eğitiminin temel hak olduğunu savunarak bu muafiyeti yasal olarak güvence altına almak istiyor.

İsrail’de 1 Kasım 2022 seçimlerinden zaferle ayrılan Likud lideri Binyamin Netanyahu’nun koalisyonunda aşırı sağcı partilerin yanı sıra ultra Ortodoks Şas ve Birleşik Tevrat Yahudilik partileri bulunuyor.

İlgili Yazılar