Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Belçika Başbakanı De Croo Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Belçika Başbakanı De Croo Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
33 0

De Croo: “Kazananlar N-VA, Vlaams Belang ve Vooruit”

Ulusal medyada yer alan haberlere göre, Belçika Başbakanı De Croo, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada “Bu seçimin kazananları N-VA, Vlaams Belang ve Vooruit.” dedi. De Croo, MR Partisinin de Fransızca konuşulan bölgede önemli kazanım elde ettiğini belirtirken, “Bizim için özellikle zor bir akşamdı. Kaybettik. Yarından itibaren istifa eden bir Başbakan olacağım.” diye konuştu. Başbakan De Croo’nun bu açıklamaları sırasında gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Belçika’da Seçim Sonuçları

Belçika’da 9 Haziran’da düzenlenen genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre federal parlamentoda sağ eğilimli milliyetçi Flaman N-VA en çok oy alan parti oldu. Aşırı sağcı Flaman Vlaams Belang ise federal parlamentoda ve Flaman bölgesinde ikinci sıraya yerleşti. Liberal Flaman Open Vld ise oyların yüzde 5,6’sını alarak 9. sırada yer aldı, yüzde 2,9’luk bir düşüş yaşandı.

Belçika’da Koalisyon Süreci

Belçika’da herhangi bir partinin tek başına hükümet kurabilmesi için gereken 76 sandalyeye sahip olmayacağı öngörülüyor. Bu durumda zorlu bir koalisyon müzakere sürecinin başlayacağı belirtiliyor. Ülke tarihinde daha önce de siyasi krizlere sahne olan Belçika, koalisyon oluşturma sürecinde uzun süreler hükümetsiz kalmıştı. Bu sefer de benzer bir durumun yaşanması bekleniyor.

İlgili Yazılar