Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Kolombiya Cumhurbaşkanı İsrail’i Sert Bir Dille Eleştirdi

Kolombiya Cumhurbaşkanı İsrail’i Sert Bir Dille Eleştirdi

haber haber - - 1 dk okuma süresi
30 0

Kolombiya Cumhurbaşkanı’nın BM Kararına Tepkisi

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Birleşmiş Milletler’in İsrail’i “çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren” ülkeler listesine almasına sert bir şekilde tepki gösterdi. Petro, Filistinli çocuklara yönelik yaşanan toplu katliamı kınayarak, destekleyenlerin tarihe utançla geçeceğini belirtti.

Kolombiya’nın İsrail ile Diplomatik İlişkileri

Kolombiya, Gazze’de devam eden saldırıları gerekçe göstererek 3 Mayıs’ta İsrail ile diplomatik ilişkilerini resmen kestiğini duyurmuştu. Ülke, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarını sert bir dille eleştirmişti.

Gazze’deki Durumun Vahameti

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) raporlarına göre, Gazze’de her 10 dakikada bir çocuk ya öldürülüyor ya da yaralanıyor. Gazze’deki çocuklar, 8 aydır devam eden İsrail saldırıları nedeniyle büyük acılar çekiyor.

İsrail’in Saldırıları ve BM Kararı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının vahameti artarken, Birleşmiş Milletler İsrail’i “çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren” ülkeler listesine aldı. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, kararı “utanç verici ve kötülük” olarak nitelendirerek, BM Genel Sekreterini eleştirdi.

İlgili Yazılar