Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul Fethinin 571. Yıl Dönümünde Önemli Eserler Tanıtıldı

İstanbul Fethinin 571. Yıl Dönümünde Önemli Eserler Tanıtıldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
28 0

İletişim Başkanlığından Yapılan Açıklama

İletişim Başkanlığı’nın açıklamasına göre, İstanbul’un fethinin 571. yıl dönümü vesilesiyle “Kutlu Çağrının İzinde: Türk Basınında İstanbul’un Fethi, Fatih Sultan Mehmed ve Ayasofya Camii” adlı üç ciltlik eser hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Basınında İstanbul’un Fethi” kitabı için kaleme aldığı yazısında, İstanbul’u fethederek Hazreti Muhammed’in müjdesine mazhar olan Fatih Sultan Mehmed Han’ın millete kıymetli bir emanet bıraktığını vurguladı. Erdoğan, Fatih Sultan Mehmed’in kararlılığından ilham alarak İstanbul’u dünya çapında bir merkez haline getirdiklerini belirtti.

Fetih ve Millete Hizmet

Erdoğan, hedefleri yüksek tutarak millete hizmet etme çabasını vurgulayarak, Türkiye’nin vizyonu doğrultusunda yeni projeleri hayata geçirmek için kararlılıkla çalıştıklarını ifade etti. Fetih kavramını sadece galip gelmek değil, aynı zamanda dirilişin, inşanın ve inancın sembolü olarak gördüklerini belirtti.

Ayasofya’nın Önemi

Ayasofya Camii kitabına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Ayasofya’nın Türkiye’nin kalbinde önemli bir yere sahip olduğunu ve asırlar boyunca pek çok medeniyetin izlerini taşıdığını ifade etti. Ayasofya’nın asli kimliğine kavuşturulmasının büyük bir sembol olduğunu belirterek, bu tarihi emanete sahip çıkmanın önemine vurgu yaptı.

İlgili Yazılar