Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Abdulkadir Uraloğlu: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda 1 Milyon 470 Bin Ton Yük Taşındı

Abdulkadir Uraloğlu: Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda 1 Milyon 470 Bin Ton Yük Taşındı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
35 0

Demiryolu Hattında Taşınan Yük Miktarı Artıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye-Gürcistan ve Azerbaycan işbirliğiyle 30 Ekim 2017’de açılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda bugüne kadar konvansiyonel taşımalar da dahil olmak üzere toplam 1 milyon 470 bin ton yük taşındığını açıkladı.

İpek Yolu’nun Canlandırılmasında Önemli Rol Oynayan Hattın Açılışı Yeniden Gerçekleşti

“Tek Yol Tek Kuşak” girişiminin önemli halkalarından biri olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, Gürcistan Demiryolları tarafından 24 Mayıs 2023’te başlayan Marabda-Ahıllek kesimindeki bakım çalışmalarının tamamlanmasının ardından tekrar işletmeye açıldı.

İhracat ve İthalat Trenleri Yola Çıktı

Türkiye’den 440 ton “Soda Külü” yüklü ilk ihracat treni ve Azerbaycan’dan Adana Yenice’ye “Plastik Ham Maddesi” taşıyan ilk tren, hattı kullanarak karşılıklı seferlerini gerçekleştirdi.

Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Hattıyla Hedeflenen Yük Taşıma Kapasitesi

Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye ile Çin arasında Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinden yıllık 200 blok tren işletmeyi hedeflediklerini belirterek, uzun vadede ise yılda bin 500 blok tren işletmeyi ve 6,5 ton yük taşımayı amaçladıklarını söyledi.

Zengezur Koridoru’nun Önemi

Uraloğlu, Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın etkinliğini artıracak olan Zengezur Koridoru’nun, bölgedeki ticaretin ve iş birliklerin gelişmesine olumlu katkı sağlayacağını vurguladı. Bu koridorun, Doğu-Batı ticaretinin artmasına ve ülkemizin stratejik konumunun güçlenmesine katkıda bulunacağını belirtti.

İlgili Yazılar