Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Banka, Filistin Ekonomisi Raporunu Yayımladı: Mali Çöküş Riski Artıyor

Banka, Filistin Ekonomisi Raporunu Yayımladı: Mali Çöküş Riski Artıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
36 0

Filistin Ekonomisindeki Kritik Durum

Banka, “Ortadoğu’daki Çatışmanın Filistin Ekonomisine Etkisi” başlıklı raporunu yayımladı. Rapora göre, Filistin Yönetimi’ne ödenecek gelir transferlerindeki ve ekonomik aktivitedeki büyük düşüş nedeniyle gelir akışlarının büyük ölçüde kesildiği belirtildi.

Mali Durumda Kötüleşme

Raporda, Filistin Yönetimi’nin mali durumunun son üç ayda önemli ölçüde kötüleştiği ve bu durumun mali çöküş riskini önemli ölçüde artırdığı kaydedildi. Gelir tutarı ile temel kamu harcamalarını finanse etmek için gereken tutar arasındaki açılan farkın mali krize yol açtığı belirtildi.

Ekonomik Beklentiler

2024’e ilişkin görünümün belirsiz olduğu raporda, ekonomik daralmanın bu yıl yüzde 6,5 ila yüzde 9,6 arasında olması öngörüldü. Ekim 2023’ten bu yana Filistin ekonomisinde yarım milyona yakın iş kaybı yaşandığı belirtilen raporda, yoksulluk oranlarının da arttığı vurgulandı.

Genel Yoksulluk ve GSYH

Raporda, Filistinlilerin genel yoksulluk oranının arttığı, kişi başına düşen Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) düşüş gösterdiği ve Gazze’de kişi başına düşen gelirin diğer bölgelere göre daha düşük olduğu bilgisi yer aldı. Filistin ekonomisinin 2024’ün ilk aylarında büyük bir şok altında olmaya devam edeceği belirtildi.

İlgili Yazılar