Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. Ayşe Durukan Röportaj

Ayşe Durukan Röportaj

admin admin - - 4 dk okuma süresi
59 0
 1. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Ayşe Durukan. 26 yaşındayım. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Çocukluktan beri edebiyata karşı ilgim vardı. Ta çocuklukta başladım kitap okumaya. Çocukken de kendi çapımda şiirler ve hikâyeler yazardım. Yazmayı, düşünmeyi, hayal kurmayı seviyorum. Bunlar en iyi yapabildiğim işlerdir. Bu doğrultuda ben de yazar oldum. Çeşitli fikirlerimi kitabıma aktarma fırsatı buldum. Ardımda bir eser bırakmayı hep istemişimdir. Sonunda bu isteğimi de gerçekleştirebilme imkânı buldum. Okumak, yazar, bir eser bırakmak insanın erişebileceği en üst noktalardan biridir bence. Sürekli düşünürüm ve yazarım. En iyisine ulaşmayı hedeflerim daima. Kendimi geliştiririm. Küçüklükten beri bilim, felsefe ve sanat meraklısıyım. Bu alanlarda geniş bilgiye sahibim. Bence insan kendini sürekli geliştirmelidir ve kendini aşmalıdır. Cehaletin pençesine düşmemeliyiz. İlim ve irfanlara yarınları oluşturabiliriz.

 1. Kendinizi ne zaman yazar olarak tanımlamaya başladınız?

Birkaç ay önce. Aklıma sürekli yeni fikirler geliyordu. Bunları yazıya aktarmanın en iyisi olacağını düşündüm ve yaptım. Yazmak bana iyi hissettiriyor. Düşüncelerimizin boşuna aklımıza geldiğine kesinlikle inanmam. Farkındalık sahibi olmamız gerek. Bana göre iyi bir yazar kendini iyi bilen yazardır.

 1. Türkiye’de ve dünyada en beğendiğiniz yazar / yazarlar kimler?

Türkiye’de Faruk Nafiz Çamlıbel, Ziya Gökalp, İsmet Özel, Özdemir Asaf, Orhan Veli, Ahmet Arif, Mehmet Emin Yurdakul, Hüseyin Nihal Atsız gibi yazarları çok beğeniyorum. Dünyada da Dostoyevski, Tolstoy, Turgenyev, Emile Zola, Shakespeare, Jack London, Charles Dickens, Maksim Gorki, Nietzsche, Schopenhauer gibi yazarları çok beğeniyorum.

 1. İlk kitabınızı bastırmayı ne zaman düşündünüz?

2024’ün ocağında kitabımı yazmaya başladım. Şubatın yarısında da bitirdim. Yani Ocak ayında bastırmayı düşündüm. Yazar olma hevesim daha eskilere dayanıyor elbette.

 1. Ne tür okuyucu kitlesine hitap ediyorsunuz?

Daha çok yetişkin kitleye hitap ediyorum bence. İlk kitabımda sert unsurlar mevcut. Herkese hitap edebileceğini sanmasam da yine de kitabıma bir şans vermelerini isterim. Toy bir yazarım. Eksiklerim olabilir ama kendimi geliştirmek için her zaman uğraşacağım.

 1. Kitabınızın teması nedir?

Fantastik, korku, dram türünde kitabım. Bir hanedanın başından geçen olayları anlatıyor. Yepyeni bir dünya var karşınızda. Bir evren kurdum yani. Kolay olmadı. Kitabımı dikkatli ve ön yargısız bir şekilde okuyacak olan okurlarım içinde bir sürü ayrıntı fark edeceklerdir. Okuyucuyu sıkmamaya çalışacak şekilde yazdım kitabı. Kitapta geçen diyaloglar da çok önemli. Okuyucularıma dikkatli bir şekilde yavaş yavaş sindirerek okumalarını tavsiye ediyorum. Anlayarak okuyan okuyucularımın kitabımı seveceklerini umuyorum.

 

 1. İlham kaynağınız nedir?

Kentaro Miura’nın Berserk adlı çizgi romanından esinlendim çoğunlukla. En sevdiğim çizgi romandır. Her ayrıntısına kadar iyi bilirim ve çocukluğumdan beri takip ederim. Biraz da Yüzüklerin Efendisi’nden esinlendim.

 1. Okurlar eserinize nereden ulaşabilir?

Kitabıma Ritim Sanat Yayınları’nın sitesinden ulaşabilirler. Şimdiden kitabımı alacak okurlara teşekkürlerimi ve sevgilerimi iletiyorum. Okudukça gelişeceğiz, güçleneceğiz ve cehaleti yeneceğiz.

İlgili Yazılar