Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dışişleri Bakanlığı’na Yönelik Yeniden Yapılanma

Dışişleri Bakanlığı’na Yönelik Yeniden Yapılanma

haber haber - - 1 dk okuma süresi
47 0

Diplomatik Kaynaklardan Alınan Bilgilere Göre Dışişleri Bakanlığı’nda Değişiklik Yapılacak

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 6 Nisan 2024 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Dışişleri Bakanlığı’nı ilgilendiren bölümlerde değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklere paralel olarak Bakanlık, daha etkin bir yapıya kavuşmak için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kurulacak

Yeniden yapılanma süreci kapsamında, “Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı”nın kurulması planlanıyor. Bu vakıf, Bakanlığın insan kaynakları kapasitesini geliştirmeyi ve kurumsal olarak güçlendirmeyi hedefleyen çalışmalara destek olacak. Böylece Bakanlık, uluslararası alanda daha etkin bir rol üstlenebilecek.

Diplomatların Niteliklerinin Artırılması Hedefleniyor

Dışişleri Bakanlığı, 2 bin 190 kariyer memuru ve 261 dış temsilciliğiyle dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Bakanlık, diplomatların akademik donanıma sahip olmalarını, birden fazla yabancı dili etkin şekilde kullanabilmelerini ve farklı uzmanlık alanlarında yetkinleşmelerini amaçlıyor. Bu doğrultuda, diplomatların eğitimine destek olacak vakıf, yüksek lisans ve doktora çalışmalarına katkı sağlayacak ve uluslararası ilişkiler alanındaki yayınlara destek sunacak.

İlgili Yazılar