Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Şanlıurfa’da 100 Bin Kişinin Elektrik İhtiyacını Karşılayacak 351 Kaçak Elektrik Trafo Tespit Edildi

Şanlıurfa’da 100 Bin Kişinin Elektrik İhtiyacını Karşılayacak 351 Kaçak Elektrik Trafo Tespit Edildi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
38 0

Drone İle Yapılan Kontrollerde Tespit Edildi

Şanlıurfa’da Dicle Elektrik tarafından yapılan açıklamaya göre, jandarma desteğiyle Akçakale, Ceylanpınar, Eyyübiye, Haliliye, Harran, Siverek ve Viranşehir ilçelerinde drone ile gerçekleştirilen rutin kontrollerde tarlalara gömülü 351 kayıt dışı elektrik trafosu tespit edildi.

Yıllık Zarar 200 Milyon TL

Açıklamada, kaçak kullanıcıların normalden 9-10 kat fazla enerji tükettiği ve bunun tedarik sürekliliğini sekteye uğrattığı belirtildi. Nisan ayı içinde sadece yapılan denetimlerde tespit edilen kaçak trafoların sulama sezonunda çalışsa bile ekonomiye yılda 200 milyon liradan fazla zarara neden olduğu ifade edildi.

Kaçak Elektrikle Mücadele Devam Edecek

Ceylanpınar ve Viranşehir’de 19 kayıt dışı trafoya el koyan dağıtım şirketi, kalan 332 trafo için suç duyurusunda bulunurken, kaçak tüketimle mücadele konusunda kararlı olduklarını vurguladılar. Yapılan açıklamada, bölgede kaçak tüketimin yüzde 42,8’e kadar düşürüldüğü ve mücadelenin süreceği belirtildi.

“Kaçak elektrikle mücadelemiz kararlılıkla sürecek” denilen açıklamada, kaçak kullanımın bölge abonelerinin elektrik kullanma haklarını yok ettiği ve şebekenin aşırı yüklenmesine neden olarak kesintilere sebep olduğu vurgulandı. Dağıtım şirketi, teknoloji destekli kontrollerle kaçak elektrikle mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

İlgili Yazılar