81 il valiliğine Kovid-19 genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine kritik bir koronavirüs genelgesi gönderdi. Maske zorunluluğu, PCR testi ve HES kodu uygulamalarıyla ilgili önemli düzenlemeler var. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, korona virüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esasların, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğine dikkat çekildi. Açıklamada, Sağlık Bakanlığının ilgili yazısından, “Pandeminin […]

  81 il valiliğine Kovid-19 genelgesi

04.03.2022 - 12:41

Güncelleme : 05.03.2022 - 10:15

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine kritik bir koronavirüs genelgesi gönderdi. Maske zorunluluğu, PCR testi ve HES kodu uygulamalarıyla ilgili önemli düzenlemeler var.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, korona virüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esasların, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığının ilgili yazısından, “Pandeminin geldiği noktada, salgının etkisinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan önlemlerin dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama şeklinde değil bireysel düzeyde uygulanması önemli hale geldiği” alıntısı yapılarak, maske kullanımı, HES kodu ve PCR testi istenmesine ilişkin mevcut tedbir ve kuralların yeniden düzenlenmesinin istendiği belirtildi.

Bu kapsamda, açık alanlar ile sosyal mesafenin uygulanabildiği ve uygun havalandırma koşullarının bulunduğu kapalı yerlerde maske kullanma zorunluluğu uygulanmayacak. Öte yandan yeni bir karar alınıncaya kadar, okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak gibi her türlü toplu ulaşım araçlarında maske kullanım zorunluluğu uygulanmasına devam edilecek.

Ayrıca, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesi uygulamasına 3 Mart 2022 tarihi itibariyle son verilirken, bu kapsamda hastalık belirtisi olmayan kişilerden PCR testi de istenilmeyecek.

Açıklamada, 3 Mart 2022 tarihinden itibaren Türkiye sınır kapılarından ülkeye girişte uygulanacak usul ve esaslarda da düzenlemeler yapıldığına yer verildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın