Tez Düzenleme Neden Önemlidir?

ABONE OL
1 Ekim 2021 08:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tez hazırlama;  titizlik ve uzun araştırmalar gerektiren bir iştir. Kişilerin eğitim hayatlarını bitirmeleri ve yollarına kariyer yaparak devam etmelerini sağlamak için tez düzenleme gerekebilir. Çünkü tezlerin gerekli bilgi akışının doğru yapılabilmesi için tez yazım kurallarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi şarttır. Üniversiteler tarafından denetim altına alınan tez konuları için herhangi bir çerçeve uygulaması ya da kriter yoktur.

Ancak diğer tezlerden kopyalanmış olmaması ya da kaynakların doğru taranması ve tezlerde belirtilmesi gerekir. Ayrıca doğru yazım kuralları da tez yazımı için çok önemlidir. Kişilerin tez konusunda önce kendisinin inanması ve okuyucuya ikna edici gerçek bilgileri kanıtlarıyla sunması gerekir. Tez yazımı sırasında yazarın gerekli bilgi birikimine ulaşamaması, tezin savunurluluğunu azaltacaktır. Bu da hem yazım hem de düzenleme esnasında yardım alınmasını zorunlu hale getirmektedir.

Makale Yazım Aşamaları Nelerdir?

Makale yazarken belirlenen konunun çalışmaya deyip değmeyeceğinin araştırılması gerekir. İlgili konu; literatüre katkı sağlayacak bilimsel gerçeklikler taşımalıdır. Bilimsel anlamda ya da eğitim amacıyla makale yazmak için dikkat edilecek diğer husus ise kaynak arayışının detaylı yapılmasıdır.  Bir makalede bütünlüğün sağlanması için kitaplar, akademik yayın yapan siteler, dergi ve mevzuatlar kaynak olarak gösterilebilir.

Ayrıca makalede giriş, gelişme ve sonuç bölümleri bulunmalıdır. Özetler hem Türkçe hem de İngilizce olarak yazılmalıdır. Alfabetik sıraya göre hazırlanmış anahtar kelimeler dikkat çekmelidir. Kaynaklar alfabetik olarak sıralanmalı ve tüm makale yazım kuralına uygun olarak yazılmalıdır. Oldukça detay gerektiren makaleler için profesyonel yardım almak gerekebilir. Uzman kişiler tarafından makale düzenleme yapılarak, amaca uygun olarak bilimsel açıdan önemi olan yazılar oluşturulabilir.

Tez Nasıl Yazılmalıdır?

Tezler; kişilerin kariyerlerine akademik olarak devam edebilmeleri için önemli bir basamaktır. Tez sayesinde kişilerin özgün olarak araştırma yapabilme yeteneği ortaya çıkar. Bilim dünyasına yenilikçi anlayış getiren ve yeni fikirler sunan özgün tez önerileri,  her zaman kabul görür. Bu da en iyi tez nasıl yazılır sorusunu gündeme getiriyor. Bunun için dikkat edilecek husus; orijinal fikirlerin doğru değerlendirilmesi, kaynakların bulunup taranması ve gerekiyorsa tezin hazırlanması için profesyonel olarak yardım alınmasıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.