Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Yükseliş Haber – Yukselishaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Covid-19 aşısı olup corona virüsüne yakalananlar anlattı: İyi ki aşı olmuşuz

Covid-19 aşısı olup corona virüsüne yakalananlar anlattı: İyi ki aşı olmuşuz

admin admin - - 2 dk okuma süresi
19 0

Corona virüsü salgını farklı varyantlarla yayılmaya devam ederken iki doz olup Covid-19 bulaşan insanlar ABD basınına konuştu. Hastalananlar, “İyi ki aşı olmuşuz, enfeksiyon çok hafif geçti” yorumlarını yaptı.

Dünya çapında 4 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü salgını yayılmaya devam ederken aşılama süreci de gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde devam ediyor.

ABD’nin önde gelen haber platformlarından Business Insider, iki doz aşı olmalarına rağmen corona virüsüne yakalananlarla konuştu. Medya platformuna konuşan ve Johnson & Johnson aşısı olan Karlee Camme, “Dedemi ziyaret etmeden iki gün önce corona virüsü tespit edildi. Tat alma ve koku duyumu kaybettim. Soğuk algınlığına benziyordu” dedi. Camme, aynı evde yaşadığı sevgilisine hastalığı bulaştırmadığını da söyledi. Camme, “Partnerim aşı olmamıştı ve hastalık ona bile bulaşmadı. Aşının bir avantajı da bu aslında. Hastalanıyorsunuz ama virüsü yaymıyorsunuz” ifadesini kullandı.

“AŞI OLANLARDA HASTALIK HAFİF GEÇİYOR”

Aşı olduğu için hastalığı hafif geçirdiğini söyleyen Camme’in yaşadıklarını analiz eden Dartmouth College’de görevli Dr. Lisa Adams da açıklamalarda bulundu. Adams, “Hiçbir aşı yüzde 100 koruma sağlamaz. Fakat aşı olmak hastalığı ağır atlamanın, hastaneye kaldırılmanın ve hatta ölümün önüne geçebilir. Aşı olanlara corona virüsü bulaştığına dair haberler çıkabilir fakat bu hastalıklar hafif geçiyor ve virüsün bulaşmasını engelliyor” dedi.

Business Insider, aşı olanlara virüs bulaşmasıyla ilgili olarak, “Aşı olup hastalananların yüzde 75’i 65 yaşın üzerinde. Özellikle bakım evlerinde bu tür vakalar yaygın” hatırlatmasını yaptı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir