DUNYA

Yaratılıştan Günümüze Kadar Yönetim Anlayışı

İnsanlığın varoluşundan yani ilk insanın dünyaya gelişinden itibaren yönetim her zaman var olmuş bir kavramdır. Ancak kuramsal bir hale gelmesi, bilimsel çalışmalar yapılması ve sistematik bir ihtiyaç oluşturması çok uzun bir süre almıştır. Çok eski zamanlardan bu yana da özellikle yönetim kuramları sayesinde belirli teknikler ortaya çıkarılarak uygulanmaya başlanmıştır. 

Bugün hem işletmelerde hem de toplumlarda bile yönetim kuramları sayesinde birikim ve tecrübeler daha fazla kullanılır hale gelmiştir. Bu sayede hem toplumlar hem de örgütler çok daha etkili ve verimli bir sonuca ulaşmıştır. Özellikle eski zamanlardaki küçük örgütlere bakıldığında, bugün çok daha büyük yapıların idare edilmesi için önemli kuramlar sağlanmıştır. 

Yönetim Günümüze Bilimselleşerek Ulaşmıştır

Çok eski zamanlardan bu yana belirli gruplar içerisinde yönetim kavramlarının deneme ve yanılmalar yöntemi ile ilerlemesi kuramları ortaya çıkarmış ve bilimsel yaklaşımlar ile günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde her örgüt kendisi içerisinde belirli yönetim biçimleri sayesinde doğru çözümler elde etmektedir. Aslında kuramlar, kurumlara ve yöneticilere bağlı olarak değişiklikler oluştursa dahi bir örgüt içerisinde anlık değişimlere ve ihtiyaçlara göre de farklı noktalardan yararlanılabilir. 

Bir örgüt içerisinde yöneticiler, kuramlar ve biçimler hakkında doğru bilgilere sahip olmazsa, karşılaşılan her sıkıntıda ve karar verilmesi gereken her anda farklı ve daha büyük sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle günümüze kadar yönetim kuramları bilimsel çalışmalar ile geliştirilmiş, daha kapsamlı ve daha faydalı bir hale getirilmiştir. 

Örgütsel Çalışmayı Şekillendiren Yönetim Anlayışları

Tarih boyunca kurulmuş her örgüt ve kurum içerisindeki yöneticiler belirli bir tarz benimseyerek, yönetim için doğru anlayışları tespit etmiştir. Aslında yönetici sahip olduğu tarza bağlı olarak çalışanlarını etkiler ve örgütsel çalışma içerisinde bir şekillendirme oluşturur. Bu nedenle yönetim biçimleri birer tarz olarak da görülebilir. 

Aslında yönetim biçimleri denildiğinde toplumlar yani ülkeler ve milletler için görülen monarşi, krallık, cumhuriyet ya da demokrasi gibi çeşitleri ortaya çıksa da örgütsel bağlamda biçimler bir tarz haline de gelebilir. Bu kapsamda da yöneticilerin benimsediği tarzlardan biri olarak koruyucu yönetim gibi bir sistem göz önünde bulundurulabilir. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan bu tarzda, yönetici etkinliği artırmak ve çalışanlara daha insancıl davranışlar sergilemek gibi bir yaklaşım belirlenmiştir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı